Stomatologia dziecięca

stomatologia dziecięca w Szczecinie

Stomatologia dziecięca, inaczej zwana pedodoncją, jest dziedziną wiedzy zajmującą się diagnostyką, profilaktyką i leczeniem chorób tkanek twardych zębów oraz jamy ustnej u dzieci i młodzieży do 18 roku życia.

W zakresie pedodoncji wykonujemy:

  • Zabiegi profilaktyczne, w tym:
    • Instruktaż higieny domowej
    • Usuwanie kamienia nazębnego
    • Lakowanie zębów
    • Lakierowanie zębów
  • Leczenie próchnicy i impregnację (tzw lapisowanie)
  • Leczenie kanałowe zębów mlecznych i stałych
  • Leczenie zębów po przebytych urazach
  • Usuwanie zębów mlecznych
  • Protetykę uzębienia dziecięcego
  • Zabiegi ortodontyczne

Małego Pacjenta należy w odpowiedni sposób przygotować do wizyty w gabinecie dentystycznym. Strach dziecka przed spotkaniem ze stomatologiem jest naturalną reakcją na nowe miejsce, osoby oraz nieznane dotychczas narzędzia. Bardzo ważne jest, żeby rodzice nie przenieśli własnego strachu przed stosowanymi w gabinecie przyrządami na dziecko. Niewłaściwe jest też uporczywe zapewnianie dziecka, „że nic nie będzie bolało” – w ten sposób rodzice nie uspokajają, a wręcz wzbudzają niepokój swojego potomka. Pierwsze spotkanie ze światem stomatologii powinno służyć zapoznaniu dziecka z gabinetem. Zawsze odbywa się ono u boku rodzica, aby dziecko nie czuło się w żaden sposób zagrożone. Mały Pacjent zapoznaje się ze sprzętem który może być użyty w trakcie zabiegu. W leczeniu dzieci istotne jest mówienie prawdy i nie działanie z zaskoczenia. Naszym celem jest uzyskanie zaufania Małego Pacjenta, które stanie się podstawą jego pozytywnego nastawienia do stomatologa w przyszłości. W naszej pracy, aby zachęcić malucha do współpracy stosujemy kolorowe wypełnienia do zębów mlecznych, nagradzamy za współpracę drobnymi upominkami lub wręczamy uroczyście dyplomy.

Wiodącym celem leczenia zębów mlecznych jest ich zachowanie do czasu naturalnej wymiany na zęby stałe. Zęby mleczne mają bardzo duży wpływ na prawidłowy rozwój jamy ustnej dziecka. Przedwczesne usunięcie mleczaków może mieć negatywny wpływ na uzębienie stałe. Najczęstsze skutki to na przykład: stłoczenia zębów, przebarwienia, zmiany kształtu, nieprawidłowe miejsce wyrzynania lub zatrzymanie zębów w kości.

Dbałość o zęby mleczne będzie procentowała w przyszłości. Próchnica w zębach mlecznych ma bardzo szybki przebieg, który wynika z ich budowy. Są one bowiem drobne i mają cieniutkie ściany, co umożliwia szybsze ich niszczenie przez bakterie pochodzące z ogniska próchnicowego. Nieleczone zęby mleczne mogą doprowadzić do powstania wielu powikłań. W otoczeniu zębów mlecznych objętych procesem próchnicowym wyrzynają się młodziutkie i delikatne zęby stałe, które są bardzo podatne na próchnicę (są słabo zmineralizowane). Brak ubytków w mleczakach zdecydowanie zmniejsza podatność zębów stałych na chorobę próchnicową.

Pamiętajmy o tym, że wczesne zdiagnozowanie ubytków u dziecka daje możliwość efektywniejszego leczenia. Niezbędne są więc systematyczne wizyty Młodych Pacjentów u stomatologa (zaleca się je co 3 miesiące). Dziecko, które zjawia się na wizyty kontrolne, podczas których wykonuje się tylko zabiegi profilaktyczne, znacznie chętniej korzysta z pomocy lekarza dentysty. Nie dopuszczajmy do tego, żeby nasze dzieci zjawiały się w gabinecie dopiero wtedy, kiedy zaboli je ząb, niezwykle trudno jest wtedy pomóc takiemu dziecku nie wytwarzając u niego urazu psychicznego do dentysty, który może się utrzymywać przez całe życie.