Stomatologia zachowawcza

dentysta w Szczecinie

Pod nazwą stomatologia zachowawcza kryje się dziedzina stomatologii zajmująca się diagnostyką i leczeniem próchnicy zębów oraz odbudową zniszczonych przez proces próchnicowy tkanek. Próchnica to najpowszechniejsza choroba zębów. By można myło mówić o wystąpieniu ubytku muszą współdziałać ze sobą cztery czynniki – musi istnieć ząb podatny na tą chorobę (tu znaczenie ma genetyka i czynniki środowiskowe – niektórzy mają silniejsze zęby od innych), musi istnieć źródło cukru (cukry są pożywką dla bakterii nazębnych), muszą występować próchnicotwórcze bakterie oraz musi zadziałać też odpowiedni czas ekspozycji zęba na te szkodliwe czynniki. Bakterie bytujące na zębach żywią się obecnymi w jamie ustnej cukrami, rozkładają je do kwasów, które działając na najtwardszą zewnętrzną warstwę zęba – szkliwo – doprowadzają do jego rozpuszczenia. Po pozbyciu się tej warstwy ochronnej bakterie mają już drogę wolną i mogą spokojnie osiedlać się i rozmnażać w głębszych warstwach zęba – w zębinie – i drążyć sobie drogę do miazgi (tak zwanego nerwu zęba). Kiedy proces próchnicowy niebezpiecznie zbliża się do miazgi ząb zaczyna nam dawać znać, że jest z nim źle, za pomocą bólu – w tym przypadku często konieczne jest leczenie kanałowe. W skrajnych przypadkach próchnica doprowadza do obumarcia zęba, co poprzez ukryte źródło infekcji stwarza zagrożenie dla zdrowia całego organizmu. Drobnoustroje drogą naczyń krwionośnych znajdujących się wewnątrz zęba dostają się do krwioobiegu – mogą w ten sposób infekować praktycznie wszystkie narządy ciała.

Działania stomatologii zachowawczej mają na celu oczyszczenie ubytku próchnicowego, ochronę pozostałych zdrowych twardych tkanek zęba i izolację miazgi zęba przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Nie mniej ważne jest przeciwdziałanie nawrotowi procesu próchnicowego, utrzymanie żywotności miazgi i odtworzenie anatomicznego kształtu zęba wraz z przywróceniem jego pierwotnej funkcji.

Po dokładnym opracowaniu zainfekowanych tkanek należy zabezpieczyć ząb przed powtórną inwazją bakterii za pomocą wypełnienia. Dawniej bardzo powszechnie były stosowane wypełnienia amalgamatowe. Jednakże obecnie za standard można uznać użycie wypełnień kompozytowych. Dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych materiałów do wypełnień, istnieje możliwość odbudowy ubytków w sposób bardzo kosmetyczny, wręcz nie do odróżnienia dla otoczenia, przywracając również naturalny kształt zęba. Ogromny wybór odcieni wypełnień pozwala na ich idealne dobranie, a budowa materiału jest zbliżona do budowy i twardości naszych zębów. Alternatywą dla wypełnień kompozytowych zakładanych podczas jednej wizyty są wkłady koronowe, które są uzupełnieniami protetycznymi zalecanymi w niektórych przypadkach klinicznych. Prace takie wykonywane są przy współpracy lekarza dentysty z wyspecjalizowanym gabinetem technika dentystycznego.