Leczenie nadwrażliwości zębiny

Nadwrażliwość zębów (a właściwie ściślej mówiąc nadwrażliwość zębiny) objawia się dolegliwościami bólowymi związanymi z odsłonięciem zębiny i jej kanalików, do którego dochodzi w wyniku utraty szkliwa (w obrębie korony zęba), bądź cementu (w obrębie korzenia). Najczęściej dochodzi do niej, kiedy dziąsła cofają się (recesja dziąseł) odsłaniając wrażliwą na bodźce szyjkę zęba. Nie w każdym jednak przypadku odsłonięta szyjka oznacza konieczność wystąpienia objawów bólowych. Może też dojść do odwrotnej sytuacji – dolegliwości bólowe będą występowały pomimo nieodsłoniętej szyjki zęba. W tym przypadku przyczyną nadwrażliwości może być mikropęknięcie szkliwa, niezauważalne gołym okiem, przez które bodźce przenikają i drażnią miazgę (tzw. potocznie nerw zęba).
Zębina zbudowana jest z mikroskopijnej wielkości kanalików, które biegną od zewnętrznej powierzchni zęba do wewnętrznej, czyli od szkliwa, w stronę miazgi (nerwu). Bodźce termiczne powodują przemieszczanie się płynu znajdującego się w kanalikach zębiny, co powoduje drażnienie nerwów przenoszących wrażenie bólu w miazdze. Objawem tego zjawiska są właśnie przykre dolegliwości bólowe.

Zwiększenie wrażliwości zębów może także wystąpić po niektórych zabiegach stomatologicznych – profesjonalnym oczyszczeniu z kamienia nazębnego oraz po wybielaniu zębów. Nadwrażliwość taka najczęściej mija po kilku dniach, zawsze jednak warto poradzić się stomatologa w razie jej wystąpienia.

nadwrażliwe szyjki zębów w Szczecinie

Charakterystycznym i trudnym do przegapienia objawem jest bardzo silny ból na bodźce prowokujące, takie jak:

  • zimne napoje i pokarmy (najczęściej)
  • wdychanie zimnego powietrza
  • gorące, słodkie lub kwaśne posiłki
  • przyłożenie szczoteczki z pastą do powierzchni nadwrażliwych zębów

Ból taki ustaje zaraz po zaprzestaniu działania bodźca.

Przyczyny odsłaniania się zębiny:

  • nieprawidłowe szczotkowanie zębów przy użyciu twardej szczoteczki i pasty o dużym wskaźniku ścieralności (najczęśniej są to pasty wybielające), przy stosowaniu poziomych ruchów „szorujących”
  • cofanie się dziąseł w wyniku choroby przyzębia oraz zaburzeń zgryzu. W obrębie szyjki zębowej kończy się warstwa twardego szkliwa i zaczyna się cement korzeniowy, którego warstwa jest delikatna i łatwo może zostać ona utracona. W konsekwencji powoduje to ukazanie się powierzchni wrażliwej zębiny.
  • spożywanie dużej ilości kwaśnych pokarmów i napojów (soki i owoce cytrusowe) oraz niektóre choroby jak choroba refluksowa żołądka, bądź bulimia prowadzą do zakwaszania środowiska jamy ustnej i rozpuszczania (erozji) szkliwa chroniącego zębinę.
  • bruksizm (zgrzytanie zębami) i zaciskanie zębów mogą powodować odpryskiwanie szkliwa.
  • zabiegi wykonywane w gabinecie dentystycznym np. wybielanie zębów

Sposoby leczenia nadwrażliwości zębiny:

  • metody stosowane przez pacjenta w warunkach domowych

Ogólnie dostępne są różnego rodzaju pasty, płukanki oraz żele, których możemy używać w celu zmniejszenia dolegliwości bólowych spowodowanych nadwrażliwością zębiny. Trzeba pamiętać, że zaleconą pastę należy stosować systematycznie, przez okres kilku miesięcy. Tylko wtedy można uzyskać efekt zamknięcia się odsłoniętych kanalików zębinowych. Zabiegi domowe nie mogą jednak zastąpić wizyty u dentysty, ponieważ tylko on będzie w stanie ocenić co jest przyczyną nadwrażliwości i jak jej skutecznie przeciwdziałać likwidując przyczynę, a nie skutek. Stomatolog zaleci jakiej pasty i szczoteczki powinniśmy używać oraz pokaże sposób prawidłowego szczotkowania zębów.

  • metody stosowane w gabinecie stomatologicznym

Leczenie określa się indywidualnie w zależności od wskazań. W przypadku recesji dziąsła (cofnięcia się), niekiedy możliwy jest zabieg mający na celu przywrócenie pierwotnego kształtu linii dziąsłowo-zębowej. Jeżeli cofnięcie dziąsła jest niewielkie dentysta pokrywa bolące miejsca preparatami o wysokim stężeniu fluoru, bądź specjalnie przygotowanymi preparatami do zwalczania nadwrażliwości zębiny.
Preparaty te powodują powstanie kryształków, które osadzają się w kanalikach zębinowych, zamykając je, co zmniejsza, a nawet całkowicie eliminuje występujące dolegliwości bólowe. Istnieją też przypadki, w których doszło do znacznej utraty tkanek zęba i konieczne jest założenie wypełnienia by zabezpieczyć rejon przyszyjkowy zęba.

Istotne jest aby usunąć przyczynę powstawania nadwrażliwości, ponieważ wyżej wymienione metody są jedynie leczeniem objawowym. Brak wyeliminowania przyczyny powodować będzie dalsze odsłanianie się zębiny na tych samych i kolejnych zębach. Dlatego ważne jest zastosowanie odpowiedniej terapii profilaktycznej. W przypadku zaburzeń zgryzu może być konieczne leczenie ortodontyczne. Jeśli natomiast nadwrażliwość powstaje w skutek nieprawidłowego poziomego szczotkowania zębów należy wyeliminować złe nawyki higieniczne. Przeprowadza się wtedy instruktaż odpowiedniego szczotkowania zębów i zaleca się zmianę szczoteczki z twardej na taką z miękkim włosiem.