Wybielanie zębów

Metody wybielania zębów należą do najmniej inwazyjnych, czyli najmniej ingerujących w tkanki zęba zabiegów z zakresu stomatologii zachowawczej. Zabiegi te można wykonywać na zębach po leczeniu kanałowym oraz na zębach z żywą miazgą (z zachowanym tzw. nerwem).

Możemy zaproponować 2 metody wybielania zębów żywych:

  • wybielanie w gabinecie dentystycznym (jednoseansowo, wspomagane naświetlaniem)
  • metoda nakładkowa (wybielanie nadzorowane przez lekarza dentystę, a wykonywane w domu przez Pacjenta)

W przypadku przebarwienia zęba, który był leczony kanałowo również nie pozostajemy bez możliwości zaradzenia problemowi i wykonujemy zabieg wybielania zębów leczonych kanałowo.

wybielanie zębów w Szczecinie

Zalety wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym:

  • całkowita kontrola przebiegu procesu wybielania przez lekarza
  • zabezpieczenie przed możliwością uszkodzenia tkanek miękkich przez środki wybielającymi (mają one silne właściwości żrące)
  • niedopuszczenie do połknięcia środka wybielającego
  • krótki czas zabiegu
  • brak konieczności osobistego zaangażowania Pacjenta
  • możliwość szybkiej kontroli stopnia wybielenia zębów
  • możliwość przyspieszenia procesu wybielania (stosuje się w tym celu różne źródła światła, takie jak lampy halogenowe, diodowe i plazmowe oraz lasery)

Należy pamiętać, że stosowane środki wybielające zawierają nadtlenek mocznika lub nadtlenek wodoru mające silne właściwości żrące. W wybielaniu metodą domową bez konsultacji z lekarzem istnieje więc możliwość poparzenia dziąseł i innych tkanek miękkich. Nie mniej istotny jest fakt, że tylko dentysta posiada środki, które szybko i skutecznie wybielają – jest to związane ze stężeniem substancji czynnej w produkcie. Tak silne środki nie są dostępne do zakupu przez przysłowiowego Kowalskiego. Różnica stężeń jest niemała – w gabinecie wykorzystywany jest bowiem nawet do 10 razy mocniejszy środek wybielający. Niepokojący jest również brak gwarancji bezpieczeństwa stosowania preparatów wybielających dostępnych do kupienia w aptece czy w Internecie. Przy nieodpowiedniej diecie i higienie, samodzielnie aplikowane środki wybielające mogą spowodować powstanie nadżerek na powierzchni szkliwa zębów. Mogą także zakłócić równowagę bakteryjną, prowadząc do chorób błony śluzowej jamy ustnej. Są wśród nich także takie, w których stężenie substancji utleniającej jest na tyle duże, że stosować je powinni jedynie dentyści. Stosowanie jakiejkolwiek metody wybielania jest zdecydowanie przeciwwskazane w przypadku nałogowego palenia papierosów. Jest to nizalecane zarówno ze względu na możliwość powstania nowych przebarwień, jak i rakotwórczych właściwości środków zawartych w dymie papierosowym, które są wzmacniane przez ich połączenie z nadtlenkiem wodoru.

Przed każdym zabiegiem wybielania zęby powinny być poddane profesjonalnemu oczyszczeniu przez dentystę lub higienistkę stomatologiczną. Przed wybielaniem trzeba również wyleczyć wszystkie ubytki w zębach, stany zapalne tkanek przyzębia oraz choroby pozostałych tkanek miękkich.