Wybielanie metodą nakładkową

Metoda nakładkowego rozjaśnienia barwy zębów jest najczęściej zalecaną metodą wybielania zębów z żywą miazgą. Jest to zabieg bezpieczny i skuteczny. Pacjent pozostaje pod ścisłą kontrolą lekarza dentysty, który planuje odpowiednią dla niego kurację. Na pierwszej wizycie pobiera się wyciski, które są potrzebne do wykonania i dopasowania indywidualnej szyny (nakładki) potrzebnej do aplikacji preparatu wybielającego. Na drugiej wizycie stomatolog oddaje Pacjentowi gotową szynę i instruuje w jaki sposób aplikować preparat. Podczas tego spotkania ustalane są też wizyty kontrolne. Bardzo istotne jest, żeby lekarz miał kontrolę nad procesem, by móc w razie potrzeby zmniejszyć lub zwiększyć osiągne efekty.

Wybielanie nakładkowe przeprowadza przez co najmniej 2 godziny dziennie lub w czasie nocnego snu. W celu uzyskania oczekiwanego efektu szynę z żelem wybielającym stosuje się przeciętnie przez 2-4 tygodnie. Metoda ta jednak nie jest natychmiastowa, tak jak wybielanie w gabinecie np. z użyciem lampy ZOOM i wymaga ona od Pacjenta zaangażowania i dyscypliny. Powolny proces wybielania zapewnia większą trwałość wybielenia. Nocne wybielanie nakładkowe uważa się obecnie za najskuteczniejszą i najbezpieczniejszą metodę wybielania zębów, ale tylko w przypadku, jeśli jest właściwie nadzorowane przez lekarza dentystę.

Przed każdym zabiegiem wybielania zęby powinny być poddane profesjonalnemu oczyszczeniu przez dentystę lub higienistkę stomatologiczną. Przed wybielaniem trzeba również wyleczyć wszystkie ubytki w zębach, stany zapalne tkanek przyzębia oraz choroby pozostałych tkanek miękkich.