Ortodoncja

ortodoncja w Szczecinie

Pod nazwą ortodoncja jest ukryta dziedzina stomatologii zajmująca się wykrywaniem i leczeniem wad zgryzu powstałych wskutek przemieszczenia zębów względem kości, w której tkwią, lub nieprawidłowej budowy kości przy zachowaniu prawidłowego miejsca wyrznięcia się zębów z wyrostków kostnych.

Leczenie ortodontyczne zapewnia poza oczywistą poprawą wyglądu łuków zębowych, łatwiejsze oczyszczanie zębów, poprawę estetyki twarzy, lepszą wymowę, a także, i przede wszystkim znacząco wpływa na jakość żucia. Leczenie likwiduje poza tym dolegliwe bóle głowy związane z dysfunkcją stawów skroniowo-żuchwowych. Leczenie wad zgryzu jest możliwe zarówno u dzieci jak i osób dorosłych. Dokonuje się go za pomocą aparatów ruchomych oraz stałych. Praktycznie nie ma ograniczeń wiekowych w przypadku aparatów ortodontycznych. Nieprawdziwe jest pokutujące w społeczeństwie przekonanie, że człowiek w średnim czy starszym wieku nie może zadbać o „wyprostowanie” swoich zębów, prawdą jest natomiast, że leczenie podjęte w młodszym wieku trwa krócej i jest łatwiejsze.

„Krzywe zęby” trudniej jest oczyszczać, ich ścieranie się przebiega nierównomiernie. W przypadku wad zgryzu często występują zapalenia dziąseł i bóle zębów, które są przeciążone nadmiernym naciskiem nieprawidłowo ustawionych zębów przeciwstawnych. Ostatecznie może dojść do utraty uzębienia. Leczenie ortodontyczne skutecznie zapobiega takim problemom.

Żucie pokarmu jest pierwszym etapem trawienia, a zaburzenia procesu żucia wpływają negatywnie na pracę układu pokarmowego. Nieprawidłowo rozdrobniony pokarm trudniej jest strawić, przez co ciężej pracuje układ trawienny. Leczenie ortodontyczne może zapobiec nadmiernemu przeciążeniu układu pokarmowego i związanym z tym powikłaniom chorobowym.

Ortodoncja dysponuje obecnie całą gamą aparatów służących do ustawiania zębów. Aparat umożliwia przemieszczenie zębów w prawidłowe miejsca w celach estetycznych i zdrowotnych. U dzieci najczęściej stosuje się aparaty ruchome, u dorosłych natomiast aparaty stałe.