Protetyka

protetyka w Szczecinie

Protetyka jest dziedziną stomatologii zajmującą się leczeniem odtwórczym utraconych zębów oraz odbudową zniszczonych tkanek zębów własnych.

Dzięki zastosowaniu rozwiązań protetycznych można przywrócić estetykę i funkcję uzębienia uzyskując zdrowy, piękny uśmiech. Wykorzystując możliwości, które daje nam protetyka stomatologiczna jesteśmy też w stanie wykonać korektę kształtu, koloru i ustawienia naturalnych zębów. W niektórych przypadkach w ten sposób możemy również „uratować” zęby złamane lub bardzo mocno zniszczone próchnicowo. W ramach protetyki przeprowadza się także analizę i korektę nieprawidłowości zgryzowych występujących u Pacjenta związanych z obniżeniem wysokości zwarcia (powstałym np. przez zgrzytanie zębami – bruksizm).

Nieleczone braki zębowe – jednego lub kilku zębów – to nie tylko defekt kosmetyczny. W wyniku powstania nieuzupełnionego łuku zębowego dochodzi do szeregu niekorzystnych zjawisk w obrębie całego układu tkanek obecnych w jamie ustnej. Stomatologii nie można postrzegać jako pojedynczych, niezwiązanych ze sobą zębów. Każdy obecny w jamie ustnej ząb jest nieodłącznym elementem współdziałającego ze sobą układu. Kiedy zabraknie jednego (lub więcej) ogniwa, zaczyna podupadać cały układ na zasadzie efektu domina. Po ekstrakcji (usunięciu zęba) dochodzi do przesuwania się zębów sąsiednich w stronę luki i wysuwania się z zębodołu zęba przeciwstawnego. Postępuje również ubytek kości w rejonie, w którym tkwił wcześniej usunięty przez nas ząb. To wszystko może powodować utratę kolejnych zębów oraz nieprawidłowości w stawach skroniowo-żuchwowych, co objawia się między innymi bólami głowy w okolicach skroni.

W zależności od wskazań wykonuje się uzupełnienia protetyczne:

  • Protezy stałe (których Pacjent nie możne sam usunąć z jamy ustnej), takie jak korony, mosty, wkłady koronowe (Inlay, Onlay, Overlay), czy wkłady koronowo-korzeniowe;
  • Protezy ruchome (bez problemu wyjmowane z ust przez pacjenta) – protezy szkieletowe, protezy osiadające (częściowe, całkowite)