Protezy szkieletowe

Proteza szkieletowa jest to ruchome uzupełnienie protetyczne odbudowujące braki zębow. Zbudowana ona jest z metalowej konstrukcji idealnie dopasowanej do podłoża jamy ustnej oraz akrylowych elementów imitujących zęby i dziąsła. Za utrzymanie szkieletu odpowiedzialne są sprężyste, metalowe klamry oraz wypustki opierające się na powierzchni żującej niektórych zębów (tzw. ciernie) służące stabilizacji protezy, która zwiększa komfort użytkowania. Proteza szkieletowa posiada metalową część, która położona jest w miejscu niewidocznym dla osób patrzących na pacjenta. Metalowe klamry są mało estetyczne, jednakże w celu poprawienia kosmetyki istnieje obecnie możliwość zastąpienia ich precyzyjnymi elementami mocującymi jak zatrzaski, zasuwy lub korony teleskopowe. Dzięki wykorzystaniu wytrzymałego metalu wielkość płyty protezy jest znacznie ograniczona (zajmuje mniej miejsca niż płyta protez akrylowych osiadających), co ułatwia Pacjentowi szybsze przyzwyczajenie się do niej.

Proteza szkieletowa uznawana jest za najlepszy wybór spośród protez ruchomych, ponieważ nie działa ona destrukcyjnie na tkanki przyzębia, co spowodowane jest odpowiednim przenoszeniem sił na pozostałe zęby Pacjenta. Jednocześnie protezy szkieletowe wykazują minimalne działanie uszkadzające na podłoże kostne i pozwalają na dokładniejsze rozdrobnienie pokarmu w porównaniu do protez osiadających. Protezy takie często wykonujemy, kiedy Pacjent posiada tylko zęby przednie, a zęby tylne są całkowicie lub częściowo utracone. W tym przypadku pozostałe zęby sieczne nie są w stanie sprostać potrzebom miażdżenia pokarmu, bo są one fizjologicznie przystosowane tylko do odcinania kęsów, za miażdżenie odpowiedzialne są zęby trzonowe, których funkcja u kandydata do protezy szkieletowej jest zniwelowana. Braki zębów tylnych powodują nadmierne starcie zębów przednich i w dalszym efekcie problemy ze stawem skroniowo-żuchwowym. Nie zawsze możemy wykonać protezę szkieletową, zależy to od ilości pozostałych w jamie ustnej zębów, ich rozmieszczenia oraz stanu zdrowia Pacjenta. Dodatkowo w przypadku rozchwiania niektórych zębów można wykonać szynoprotezę (rodzaj protezy ruchomej szkieletowej), która oprócz odbudowywania braków zębowych będzie stabilizowała rozchwiane zęby.

Wykonanie szkieletu wymaga najczęściej 3 wizyt w gabinecie dentystycznym. Na pierwszej wizycie lekarz dentysta wykonuje wycisk podłoża protetycznego (czyli wycisk szczęki i żuchwy), który następnie wysyła do laboratorium protetycznego i ustala odpowiednią wysokość zwarcia. Technik odsyła lekarzowi gipsowy model z wykonanym na nim metalowym szkieletem, który dentysta przymierza w ustach Pacjenta na kolejnej wizycie i dokonuje ewentualnych korekt. Na końcu stomatolog wraz z pacjentem dobierają kolor zębów sztucznych w protezie. Na trzeciej wizycie lekarz przymierza gotową protezę i dokonuje korekt jeśli uzna, że są konieczne. Pacjent ocenia efekt wizualny i akceptuje wykonane uzupełnienie. Dentysta udziela niezbędnych wskazań pacjentowi, dotyczących użytkowania protezy. Pomimo nieciekawego wyglądu na pierwszy rzut oka, proteza ta jest bardzo wygodna, a przede wszystkim Pacjenci bardzo szybko się do niej przyzwyczajają.