Korony

Koronę protetyczną należy stosować w przypadkach, w których naturalny ząb ulega zniszczeniu w takim stopniu, że nie jest możliwa standardowa odbudowa kompozytowa (tj. wstawienie plomby). Korona protetyczna jest zacementowana na stałe tzn. że nie można jej wyjąć z ust. Dzięki zastosowaniu korony można niejako przy okazji poprawić kształt, wielkość lub kolor odtwarzanego zęba.

Leczenie za pomocą koron jest wskazane w przypadkach:

  • znacznego zniszczenia naturalnej korony zęba spowodowanego próchnicą lub urazem,
  • patologicznego starcia zębów,
  • po implantacji aby uzupełnić brakujący ząb,
  • po leczeniu kanałowym w celu wzmocnienia tkanek zęba,
  • posiadania zębów przebarwionych, z defektami szkliwa, o niekorzystnym kształcie
  • chęci korekty stosunków zwarciowych aby uniknąć leczenia ortodontycznego

Do wytwarzania koron zębowych stosuje się różnorodne materiały.
Obecnie akryl i kompozyty stosuje się w celu wykonania koron tymczasowych. Surowcem na docelowe korony może być metal, porcelana na podbudowie metalowej (stal dentystyczna lub złoto), lub można zastosować korony pełnoceramiczne.

korony protetyczne w Szczecinie

Korony metalowe – były rutynowo stosowane do odbudowy protetycznej od wielu lat ze względu na ich wytrzymałość. We współczesnej stomatologii korony metalowe stosowane są bardzo rzadko ze względu na niezadowalającą estetykę.

Korony ceramiczne na podbudowie metalowej (na stali lub złocie) – dzięki połączeniu porcelany która odznacza się wysoką estetyką i metalu odpowiadającego za twardość i wytrzymałość, korony te cieszą się niesłabnącą popularnością we współczesnej protetyce. Jako rdzeń koron porcelanowych najczęściej wykorzystywana jest stal, w stopie o składzie bezpiecznym dla organizmu. Charakteryzuje się bardzo dużą wytrzymałością. Alternatywą dla stali mogą być stopy złota, które wykorzystywane są również w celu uzyskania lepszej estetyki otrzymywanych prac. Korony porcelanowe na metalu mogą być używane na całej długości łuku zębowego, ale w przednim odcinku uzębienia poleca się korony pełnoceramiczne aby uzyskać najbardziej naturalny wygląd.

Korony pełnoceramiczne – wyróżniają się optymalną estetyką. W zależności od użytego rodzaju ceramiki rosną walory estetyczne lub wytrzymałościowe. Wytrzymałością mechaniczną i trwałością nie ustępują koronom na podbudowie stalowej dzięki zastosowaniu podbudowy z tlenku cyrkonu. Można je stosować zarówno w przednim jak i bocznym odcinku łuku zębowego.

Ząb, który ma być poddany odbudowie za pomocą korony trzeba najpierw oszlifować tzn. zmniejszyć jego wymiar w trzech płaszczyznach aby zrobić miejsce na nową koronę. W przypadku przygotowania zęba pod koronę często konieczne jest jego wcześniejsze prawidłowe leczenie kanałowe i wykonanie wkładu koronowo-korzeniowego. Po oszlifowaniu zęba i dobraniu odpowiedniego koloru porcelany lekarz dentysta wykonuje precyzyjny wycisk oszlifowanego filaru i zębów sąsiednich masą silikonową. Masą alginatową pobiera się wycisk zębów przeciwstawnych w celu idealnego dopasowania nowej korony do zgryzu pacjenta. Wyciski są wysyłane do laboratorium protetycznego, a gotowa praca wraca do gabinetu zwykle po kilku dniach. Podczas pierwszej wizyty dentysta wykonuje koronę tymczasową z kompozytu aby zabezpieczyć filar zęba przed dostępem śliny i bakterii. Przy drugiej wizycie, stomatolog usuwa koronę tymczasową i sprawdza kolor oraz kształt nowo wykonanej korony. Jeżeli wszystko jest do przyjęcia, a Pacjent akceptuje wykonaną pracę to nowa korona na tej samej wizycie jest cementowana na stałe w jamie ustnej Pacjenta.