Mosty

Most protetyczny to odtworzenie utraconego ząba lub kilku zębów poprzez przytwierdzenie przez stomatologa wymodelowanej w pracowni protetycznej korony do odpowiednio przygotowanych naturalnych zębów sąsiednich. Most tworzą dwie korony po obydwu stronach luki zębowej, które służą jako filary podtrzymujące przęsło odtwarzające utracony ząb.
Mosty wykonuje się w celu uniknięcia przemieszczania się zębów sąsiednich w stronę braku zęba – po to by odtworzyć funkcję żucia przenosząc siłę miażdżenia pokarmu na okoliczne zęby pełniące funkcję filarów. Mosty stosujemy również po to aby uniknąć nieestetycznego wyglądu powstałego po ekstrakcji zęba.

Wśród mostów dentystycznych możemy wyróżnić:

Mosty ceramiczne na podbudowie metalowej (stal lub złoto)

Jest to to rodzaj mostów składających się z odlanej z metalu  podbudowy (szkieletu) oraz z warstwowo napalanej na tę podstawę porcelany.
Metalowe wzmocnienie konstrukcji odpowiada za jej wysoką wytrzymałość mechaniczną, a zewnętrzna warstwa porcelany pełni funkcje kosmetyczne. W przypadku zębów głęboko zniszczonych poddziąsłowo najlepszym rozwiązaniem są korony porcelanowe na podbudowie ze złota. Zastosowanie złota minimalizuje ryzyko pojawienia się pod koroną próchnicy wtórnej dzięki bardzo dużej szczelności pomiędzy oszlifowanym filarem a powierzchnią podbudowy. Ten rodzaj koron powinno się również stosować u osób reagujących alergicznie na obecność niektórych metali nieszlachetnych, gdyż alergie na złoto są niezwykle rzadkie.
Uzupełnienia składające się z metalu, na który napalana jest porcelana nie zawsze jednak spełniają oczekiwania estetyczne. Metal podbudowy odbija promienie świetlne w niekorzystny sposób, co może wpływać na nienaturalny, matowy wygląd wykonanego uzupełnienia. Co więcej ciemny kolor elementów metalowych może przeświecać przez brzeg dziąsła, powodując jego nieestetyczne, szare zabarwienie. Poprzez te niedogodności natury kosmetycznej ten rodzaj uzupełnień w ostatnim czasie jest wypierany przez odbudowy na bazie materiałów dających bardziej naturalny efekt.

Mosty ceramiczne na podbudowie z tlenku cyrkonu

Tlenek cyrkonu ma kilka niepodważalnych zalet. Jest materiałem nie wykazującym właściwości alergicznych. Jest jedynym wytrzymałym produktem na podbudowę, który zamiast metalicznego ma biały kolor. Dzięki temu powoduje efekt załamania światła, a nie odbija go. Można więc przy zastosowaniu podbudowy z tlenku cyrkonu uzyskać większą naturalność koloru i osiągnąć lepsze warunki estetyczne nie rezygnując z wysokiej wytrzymałości.
W porównaniu do prac metalowo-porcelanowych uzupełnienia pełnoceramiczne z podbudową z tlenku cyrkonu umożliwiają uzyskanie znacznie lepszych efektów kosmetycznych, choć nie wszystkie systemy są w stanie sprostać wymaganiom nowoczesnej stomatologii.

Mosty adhezyjne

Mosty adhezyjne to protezy stałe odtwarzające pojedyncze braki zębowe w obrębie zębów przednich. Uzupełnienia te są wykonywane bez konieczności szlifowania zębów sąsiednich, most adhezyjny jest jedynie do nich doklejony. Elementy przyklejane do zębów okalających lukę są przeważnie metalowe – co daje im jednocześnie wytrzymałość mechaniczną i pozwala na wykonanie zaczepów z cienkiej warstwy materiału. Aspekty mechaniczne takiego uzupełnienia odbiegają od ideału i są ograniczone wytrzymałością zastosowanego cementu oraz wielkością powierzchni klejenia. Mosty adhezyjne w większości przypadków stosuje się u młodych Pacjentów, kiedy chcemy odsunąć w czasie wykonanie mostu tradycyjnego lub zabieg implantacji. Są one traktowane raczej jako rozwiązania tymczasowe.

Zęby, które mają być poddane oszlifowaniu (tzn. zmniejszeniu ich wymiaru w trzech płaszczyznach aby zrobić miejsce na osadzenie pracy protetycznej) pod wykonanie mostu trzeba przygotować w sposób analogiczny jak przy opracowaniu filarów pod korony protetyczne. Przed tym zabiegiem należy wykonać zdjęcie RTG zębów sąsiednich i ocenić czy będą one wymagały leczenia kanałowego. Po oszlifowaniu zębów i dobraniu odpowiedniego koloru porcelany lekarz dentysta wykonuje precyzyjny wycisk oszlifowanych filarów i zębów sąsiednich masą silikonową. Masą alginatową pobiera się wycisk zębów przeciwstawnych w celu idealnego dopasowania mostu do zgryzu pacjenta. Wyciski są wysyłane do laboratorium protetycznego, a gotowa praca wraca do gabinetu zwykle po kilku dniach. Podczas pierwszej wizyty dentysta wykonuje most tymczasowy z kompozytu aby zabezpieczyć filar zęba przed dostępem śliny i bakterii. Przy drugiej wizycie, stomatolog usuwa tymczasowe uzupełnienie i sprawdza kolor oraz kształt nowo wykonanego mostu. Jeżeli wszystko jest do przyjęcia, a Pacjent akceptuje wykonaną pracę to nowy most na tej samej wizycie jest cementowany na stałe w jamie ustnej Pacjenta.
To ile będzie kosztował most protetyczny zależy od tego ile „punktów” będzie on zawierał. Jako punkt liczona jest jedna korona protetyczna. W przypadku mostu uzupełniającego jeden ząb mówimy o moście trzypunktowym (dwie korony na zębach filarowych i jedna korona uzupełniająca brakujący ząb). Analogicznie w przypadku mostu odtwarzającego dwa zęby mówimy o moście czteropunktowym (dwie korony filarowe i dwie korony w przęśle mostu) itd. Cena punktu uzależniona jest od materiału z jakiego jest zrobiona korona.