Periodontologia

periodontologia w Szczecinie

Periodontologia to dziedzina stomatologii zajmująca się rozpoznawaniem i leczeniem chorób przyzębia (tkanek otaczających ząb) oraz błon śluzowych jamy ustnej.

Główną przyczyną problemów z przyzębiem jest kamień nazębny. Kamień jest to zmineralizowana (twarda, zwapniała) płytka nazębna, która przez pewien czas nie została prawidłowo oczyszczona. W profilaktyce chorób przyzębia bardzo istotne jest więc prawidłowe codzienne szczotkowanie zębów wraz z użyciem nici dentystycznej. Na idealnie, prawidłowo oczyszczonym zębie nie osadzi się kamień. Jeśli Ty, lub Twój dentysta zauważycie na Twoich zębach złogi kamienia oznacza to, że wykonując codzienne zabiegi higieniczne nie przykładasz się należycie, lub po prostu nie masz świadomości tego, że robisz to nieprawidłowo. Najczęstsze choroby z zakresu periodontologii to zapalenie dziąseł (gingivitis) i zapalenie przyzębia (periodontitis) inaczej potocznie zwane paradontozą. Główne objawy choroby przyzębia to krwawienie, obrzęk i zaczerwienienie dziąseł, nieprzyjemny zapach z ust, odsłonięcie szyjek zębowych, rozchwianie czy nawet utrata zębów. Nieoczyszczona płytka nazębna przekształca się w trudno-usuwalny kamień, który drażni tkanki miękkie (dziąsła), działa zapaleniotwórczo uszkadzając zarówno dziąsła jak i leżącą poniżej kość, dochodzi do ubytku kości, zęby tkwią coraz słabiej w stopniowo zanikającej kości, aż w końcu chwieją się i wypadają. Choroby przyzębia są bardzo ważną przyczyną utraty zębów, o czym wielu Pacjentów nie ma pojęcia. Przez zalegający kamień można utracić nawet pozornie całkowicie zdrowe zęby, nie dotknięte nigdy procesem próchnicowym. Wymienione przyczyny powodują, że należy systematycznie zgłaszać się do stomatologa celem usunięcia złogów kamienia nazębnego (poddziąsłowego i naddziąsłowego). Zabieg ten nazywa się skalingiem.

Kamień nazębny tworzy nie tylko zagrożenie dla zębów i dziąseł, ale także problem natury kosmetycznej. Charakteryzuje się on znaczną porowatością, przez co łatwo pokrywa się nieestetycznym osadem. Osoby, które często piją kawę lub herbatę albo palą papierosy, powinny zwracać szczególną uwagę na zapobieganie powstawania kamienia nazębnego. Są Pacjenci którzy mają większą skłonność do odkładania się kamienia (mają na to wpływ predyspozycja genetyczna i środowiskowa, np. palenie papierosów). Skaling powinien być wykonywany 1-2 razy w roku, a w przypadku istnienia zmian zapalnych przyzębia 3-6 razy w roku. Choroba przyzębia zwiększa ryzyko wystąpienia różnych powikłań ogólnoustrojowych, takich jak: miażdżyca, choroby serca, udar mózgu, przedwczesny poród, zapalenie płuc czy zapalenie stawów. Może także niekorzystnie wpływać na przebieg cukrzycy i innych schorzeń układowych.

Wczesne rozpoznanie jest podstawą efektywnego leczenia, które w początkowym etapie może spowolnić postęp schorzenia, a nawet zupełnie zahamować jego rozwój. W zaawansowanym stadium konieczne staje się wieloetapowe leczenie przy zastosowaniu różnorodnych technik. W pierwszej kolejności usuwany jest stan zapalny, będący przyczyną objawów chorobowych. Polega to na oczyszczeniu ścianek zębów z kamienia i toksyn bakteryjnych za pomocą specjalnych aparatów ultradźwiękowych i ręcznych. Następnie na przygotowane i czyste powierzchnie aplikuje się leki o przedłużonym okresie działania. Leczenie uzupełniają leki przepisane do stosowania w warunkach domowych.