Protezy stałe

Protezy stałe są to uzupełnienia trwale umocowane na zębie lub zębach pacjenta. Protezy te najczęściej mocujemy za pomocą cementów.

Wśród protez stałych wyróżnić możemy uzupełnienia jednoczłonowe, za pomocą których odtwarza się braki tkanek w obrębie pojedynczych zębów. Do tego celu służą licówki, korony protetyczne, wkłady koronowe inlay/onlay/overlay lub wkłady koronowo-korzeniowe. Natomiast wtedy, gdy odtwarza się brak jednego lub kilku zębów wykonuje się mosty protetyczne.

Protezy stałe wytwarza się z różnego rodzaju materiałów – od porcelany po złoto. Bardzo ważne jest, aby oddane Pacjentowi uzupełnienia miały dobre walory estetyczne, z tego względu obecnie w wykonawstwie protez stałych stosujemy ceramikę (porcelanę) na odpowiedniej podbudowie. Braki w odcinku przednim uzębienia (siekacze, kły, oraz ewentualnie zęby przedtrzonowe) można odtworzyć uzyskując doskonałą estetykę przy użyciu koron i mostów pełnoceramicznych. W przypadku protez w odcinkach bocznych (zęby trzonowe, czasem przedtrzonowe) konieczne jest wykonanie twardej podbudowy ze sztywnego materiału. Materiałem tym może być metal (stop złota lub stal) lub tlenek cyrkonu (materiał jednocześnie wytrzymały i estetyczny).

protezy zębowe w Szczecinie

By wykonać protezę stałą konieczne jest specjalne przygotowanie (oszlifowanie) zęba filarowego. Następnie lekarz dentysta pobiera wycisk w celu przeniesienia warunków z jamy ustnej Pacjenta na model gipsowy. Na modelu tym technik dentystyczny wykonuje uzupełnienie, które po sprawdzeniu dokładnego przylegania jest cementowane na stałe na zębach Pacjenta podczas kolejnej wizyty.

Każde leczenie jest poprzedzone wnikliwym wywiadem, badaniem i wykonaniem zdjęć rentgenowskich. Dzięki takiej analizie lekarz jest w stanie ocenić, czy można w danym przypadku zastosować dane uzupełnienie protetyczne. Ważne jest także określenie roli planowanego uzupełnienia protetycznego w rehabilitacji funkcji żucia, mowy i kosmetyki w aspekcie całej jamy ustnej Pacjenta.